Протеинът (наричан още белтъчина) е основният градивен елемент в процесите на изграждането на мускулна тъкан. Зад тази жизненоважна функция обаче стои сложна структура от други „поделементи“, наречени аминокиселини.
Аминокиселините в човешкото тяло са много на брой, но тези, съставляващи структурата на протеина, са 20 (затова и са наречени протеиногени). Протеиногените се разделят в две групи: незаменими и заменими.
Незаменимите са 9. Човешкият организъм не може самостоятелно да ги произвежда и поради тази причина трябва да си ги набавя чрез хранителни продукти или добавки. Те са изолевцин, левцин, хистидин, метионин, фенилалалин, треонин, валин и триптофан.
Заменимите са останалите 11, а също така съществуват и т. нар. кондиционално незаменими аминокиселини – те са такива само в определени обстоятелства – например когато тялото е под стрес, боледуваме и т. н.
Основната функция на протеиновите аминокиселини е изграждането на мускулите. Тъй като професионалните атлети се нуждаят от по-голяма мускулна маса и енергия от средностатистическия човек, те не могат да се „захранят“ единствено с хранителния си режим и затова редовно приемат аминокиселини под формата на добавка.
Това на значи, че протеинът и аминокиселините на прах са забранена зона за обикновения човек, който обича да спортува и иска да води здравословен начин на живот. Без значение дали искате да изградите силна и релефна мускулатура или просто да редуцирате теглото си, приемът на протеин като хранителна добавка е подходящ за всекиго.
Въпреки това обаче голяма част от хората са едва ли не наплашени – дали заради погрешна информация, дали заради опит с некачествен продукт, или просто прекаленото многообразие.
Workout.bg слага край на тези пречки, които възпират хората от това да разгърнат пълния си потенциал, като им дава възможност да избират от богата палитра аминокиселини и други хранителни добавки на най-атрактивни цени.
Заменими аминокиселини
Неесенциалните аминокиселини са категория аминокиселини, които човешкото тяло може да синтезира самостоятелно и следователно не е необходимо да се набавят чрез храна или добавки. Съществуват 11 заменими аминокиселини, всяка от които изпълнява специфични функции в тялото.
Аланин
Подпомага превръщането на глюкозата в енергия по време на упражнения с висока интензивност. Важен е за мускулната енергия.
Източници на аланин – месо, риба, домашни птици, млечни продукти, яйца и някои източници на растителна основа.
Аргинин
Това е прекурсор на азотен оксид, който играе роля в разширяването на кръвоносните съдове, имунната функция и секрецията на хормони.
Източници на аргинин – месо, птици, риба, млечни продукти, ядки и семена.
Аспарагин
Важен е за синтеза на протеина. Действа като преносител на азот между тъканите.
Източници на аспарагин – аспержи, картофи, бобови растения, ядки, семена, соя, млечни продукти и яйца.
Аспарагинова киселина
Играе решаваща роля в производството на енергия и цикъла на урея. Участва в синтеза на други аминокиселини.
Източници на аспарагинова киселина – месо, риба, домашни птици, яйца, млечни продукти, ядки, семена и някои източници на растителна основа.
Цистеин
Допринася за структурата на протеините и е прекурсор на глутатиона, антиоксидант. Важен за детоксикацията.
Източници на цистеин – месо, птици, риба, млечни продукти, яйца, бобови растения, ядки и семена.
Глутаминова киселина
Действа като невротрансмитер в централната нервна система. Участва в протеиновия синтез и цикъла на лимонената киселина.
Източници на глутаминова киселина – богати на протеини храни, включително месо, риба, птици, млечни продукти и някои растителни източници.
Глутамин
Подпомага имунната система, подпомага синтеза на протеини и служи като основно гориво за определени клетки в храносмилателния тракт.
Източници на глутамин – месо, риба, птици, млечни продукти, яйца, зеленчуци и бобови растения.
Глицин
Важен за синтеза на ДНК, РНК и колаген. Действа като невротрансмитер и подпомага имунната система.
Източници на глицин – месо, риба, домашни птици, млечни продукти, яйца, бобови растения и някои източници на растителна основа.
Пролин
От съществено значение за синтеза на колаген, който е от решаващо значение за структурата на съединителната тъкан, кожата и ставите.
Източници на пролин – месо, млечни продукти, яйца и някои източници на растителна основа.
Серин
Играе роля в синтеза на протеини, нуклеотиди и други аминокиселини. Участва в метаболизма на мазнините и мастните киселини.
Източници на серин – месо, риба, птици, млечни продукти, яйца, ядки и семена.
Тирозин
Прекурсор на невротрансмитери като допамин и норепинефрин. Важен за синтеза на хормони на щитовидната жлеза.
Източници на тирозин – месо, риба, домашни птици, млечни продукти, яйца, ядки, семена и някои източници на растителна основа.
Докато несъществените аминокиселини могат да бъдат синтезирани от тялото, те все още са от решаващо значение за различни физиологични процеси. Включването на разнообразни източници на протеини във вашата диета гарантира, че тялото ви има достатъчно количество от тези аминокиселини за оптимално здраве и функциониране.
Незаменими аминокиселини
Есенциалните аминокиселини са аминокиселини, които човешкото тяло не може да произведе само и следователно те трябва да се набавят чрез диетата. Има девет основни аминокиселини, всяка със специфични функции в тялото.
Хистидин
Прекурсор на хистамин, невротрансмитер, участващ в имунния отговор и алергичните реакции. Важен за растежа и възстановяването на тъканите.
Източници на хистидин – месо, птици, риба, млечни продукти, яйца и някои източници на растителна основа.
Изолевцин
Участва в регулирането на енергията, имунната функция и синтеза на хемоглобин. Играе роля в мускулния метаболизъм.
Източници на изолевцин – месо, домашни птици, риба, млечни продукти, яйца и някои растителни източници като соя и бобови растения.
Левцин
Има ключова роля в протеиновия синтез, възстановяването на мускулите и растежа. Стимулира отделянето на инсулин и регулира нивата на кръвната захар.
Източници на левцин – месо, домашни птици, риба, млечни продукти, яйца и някои растителни източници като соя и ядки.
Лизин
От съществено значение за синтеза на протеини, образуването на колаген и усвояването на калций. Подпомага имунната система.
Източници на лизин – месо, птици, риба, млечни продукти, яйца и някои растителни източници като бобови растения и киноа.
Метионин
Важен за протеиновия синтез, реакциите на метилиране и производството на съдържащи сяра съединения.
Източници на метионин – месо, домашни птици, риба, млечни продукти, яйца и някои източници на растителна основа като ядки и семена.
Фенилаланин
Прекурсор на тирозин, градивен елемент за невротрансмитери. От съществено значение за синтеза на протеини и производството на различни молекули.
Източници на фенилаланин – месо, домашни птици, риба, млечни продукти, яйца и някои растителни източници като соя и ядки.
Треонин
От съществено значение за протеиновия синтез, образуването на колаген и поддържането на правилен протеинов баланс в тялото.
Източници на треонин – месо, птици, риба, млечни продукти, яйца и някои растителни източници като бобови растения и киноа.
Триптофан
Предшественик на серотонин и мелатонин, невротрансмитер, участващ в регулирането на настроението и съня. От съществено значение за синтеза на протеини.
Източници на триптофан – месо, домашни птици, риба, млечни продукти, яйца и някои източници на растителна основа като ядки и семена.
Валин
Играе роля в енергийния метаболизъм, възстановяването на мускулите и поддържането на азотния баланс в тялото.
Източници на валин – месо, домашни птици, риба, млечни продукти, яйца и някои растителни източници като соя и бобови растения.
Осигуряването на адекватен прием на незаменими аминокиселини е жизненоважно за цялостното здраве и правилното функциониране на тялото. Консумирането на различни източници на протеини, както животински, така и растителни, може да помогне за задоволяване на нуждите на тялото от тези основни градивни елементи.
Важно е да се отбележи, че в източниците на растителна основа може да липсват някои незаменими аминокиселини, така че комбинирането на различни храни на растителна основа може да помогне за постигане на по-пълен аминокиселинен профил.
Аминокиселините като хранителна добавка
Както вероятно сами се убедихте, едно нещо обединява всички тези аминокиселини – значението им за правилното функциониране на човешкото тяло. Тежкият дефицит на която и да е от тях може да доведе до проблеми в различно области на организма.
Затова е необходимо ежедневно да си ги набавяте чрез храна. Това обаче може да бъде предизвикателства за някои, тъй като консумацията на качествени хранителни продукти е трудна в съвременния свят.
Приемането на аминокиселини под формата на хранителни добавки може да бъде преди, по време на и след тренировки, в зависимост от предпочитанията на човека. Един добър вариант са есенциалните мастни киселини на Аквасорс.
Въпреки че в тази публикация се фокусирахме предимно върху незаменимите аминокиселини, това не значи, че заменимите задължително трябва да останат на заден план. Те също могат да се приемат посредством хранителни добавки, ако смятате, че се нуждаете от по-голямо количество, което ще ви помогне с интензивните тренировки.
Л-аргининът например е аминокиселина, която е полунезаменима (освен при новородени – за тях е незаменима). Тя е една от 20-те най-често срещани аминокиселини и приемът ѝ като хранителна добавка може да увеличи азотния оксид в тялото, който разширява кръвоносните съдове и стимулира кръвообращението.
Както аргинина, аланинът е друга заменима аминокиселина, чийто допълнителен прием може да се окаже най-добрия избор за тези от вас, които искат да постигнат бързо целта си. Въпреки че се приема често от професионални атлети, това не пречи всеки човек, който обича да спортува, да се възползва от нейния ефект.
Един от най-популярните продукти на пазара е комбинацията от 3-те аминокиселини с разклонена верига – валин, левцин и изолевцин. Те са най-употребяваните от спортистите аминокиселини, тъй като дават максимално добри резултати.
Те помагат на тялото да произвежда повече енергия, да стимулира растежа на мускулната тъкан и да се възстановява по-бързо.
Много от сайтовете за хранителни добавки могат да изглеждат подозрителни, да подвеждат потребителя и ако не успеят да го убедят да закупи неправилния продукт, то поне да го откажат изобщо от света на хранителните добавки.
Клиентите на онлайн магазина за хранителни добавки Workout.bg могат да забравят за това, защото имат възможността да избират от най-качествените аминокиселини и други добавки, които да направят тренировките във фитнес залата наистина ползотворни.